
- понеділок, 24 лютого 2025 р.
- Актуальні новини
Гуманізація освіти як одна з основних рис розвитку сучасного світу визначає пріоритетність наук філологічного циклу, з якими пов’язана не лише система певного типу знань, а й національна ідентичність, світоглядні концепції, культурно орієнтовані теорії та практики суспільства. Саме про це йшлося на зустрічі гаранта, проєктної групи та стейкхолдерів зі здобувачами другого рівня вищої освіти ОПП «Українська мова та література» спеціальності 035 Філологія 24 лютого 2025 р., що мала назву «Українська філологія: від ідеї до якісної реалізації цілей та завдань освітньо-професійної програми». Як зазначила гарант ОП, професор Світлана Шабат-Савка, реформування освітньої системи України, її гуманізація та інтеграція до європейського простору, стрімкий розвиток інформаційно-комунікаційних технологій посилюють вимоги до якості вищої освіти й конкурентоспроможності здобувачів вищої освіти, що залежить насамперед від ефективного функціювання освітньої програми, її практичної спрямованості, регіональної унікальності, відкритості та прозорості. У своєму слові Світлана Тарасівна представила концептуальні засади освітньої програми, її основний фокус та мету, проаналізувала українську філологію як спеціальність з опертям на затребуваність українськомовного, національного свідомого і всебічно розвиненого фахівця на сучасному ринку праці, чітко окреслила можливості реалізації індивідуально-освітніх траєкторій і міжнародної мобільності здобувачів освіти.
У заході взяли участі представники ради стейкхолдерів, зокрема Іванна Стеф՚юк ‒ кандидат філологічних наук, письменниця, член Національної спілки письменників України, завідувач науково-методичного відділу дослідження та популяризації традиційної культури Буковинського центру культури і мистецтва; Оксана Драгомирецька ‒ завідувач науково-дослідного експозиційного відділу археології, історії середніх віків і нової історії краю Чернівецького обласного краєзнавчого музею, які відзначили важливість таких зустрічей, що увиразнюють процес моделювання освітньої траєкторії майбутніх фахівців-філологів, здатних ефективно працювати в сучасному освітньому середовищі, в різних гуманітарних сферах суспільної діяльності.
Кандидат філологічних наук, асистент Галина Тесліцька проаналізувала структуру та зміст освітньої програми, особливості графіку навчального процесу магістрантів за весь період навчання, розповіла про правила внесення змін до ОП, закцентувавши увагу на можливості студентів подавати власні пропозиції для покращення процесу навчання, описала принципи розподілу кредитів на обов’язкові та вибіркові компоненти, процедуру реалізації права здобувачів освіти на вибір навчальних дисциплін у кожному семестрі, ознайомила із каталогом вибіркових дисциплін.
Кандидат філологічних наук, доцент Алла Антофійчук наголосила на важливості наукової роботи як невід’ємного складника освітнього процесу, підкреслила, що участь у наукових дослідженнях сприяє розвиткові критичного мислення, аналітичних здібностей і формує навички, необхідні для успішної професійної діяльності. Залучення студентів до роботи наукових гуртків, конференцій, конкурсів молодих науковців підвищує майбутню конкурентоспроможність здобувачів освіти на ринку праці, створює можливість налагодити професійні зв’язки, знайти однодумців, формує портфоліо для вступу до аспірантури.
Кандидат філологічний наук, доцент Іванна Струк розповіла про право здобувачів на визнання результатів навчання, отриманих у неформальній чи інформальній освіті, окреслила можливості реалізації права на академічну мобільність здобувачів вищої освіти, репрезентувавши основні види та форми академічної мобільності. Оскільки одна з компетентностей в освітньо-професійній програмі передбачає дотримання академічної доброчесності й етичних принципів, І. Струк зосередила увагу здобувачів на основних видах порушень академічної доброчесності та ознайомила з процедурою перевірки на плагіат кваліфікаційних робіт студентів за допомогою програми Turnitin Similarity в Чернівецькому національному університеті імені Юрія Федьковича.
У ході жвавого обговорення здобувачі другого рівня освіти денної та заочної форми навчання спеціальності 035 Філологія висловили вдячність за таку пізнавальну зустріч, за якісну співпрацю та конструктивний діалог.
Безперечно, такі зустрічі вияскравлюють унікальність освітньої програми «Українська мова та література», її суспільне призначення і цінність, демонструють переваги професійного становлення здобувачів вищої освіти в царині філології.